Чи слід робити трагедію з того, що дитина погано їсть?

Досить часто батьки, не маючи достатньої витримки і бажання віднестися до своєї дитини з необхідною увагою, для найшвидшого розв’язання проблеми з його годуванням застосовують силові методи впливу або залякування.

Знайте, діючи погрозами і покараннями ви можете нанести своїй дитині величезну шкоду. З такого малюка, в майбутньому, може вирости нерішуча, залякана людина, яка постійно сумнівається в своїх силах, боїться зайвий раз звернути на себе увагу.

Мабуть, у кожної дорослої людини, з дитинства виникає антипатія до того чи іншого продукту, яка виникає, нібито, без видимих причин. А справа в тому, що в свій час дорослі не педагогічно вчинили з вами, як, можливо й ви зараз чините зі своїм малюком. Попробуйте згадати, чому ви, наприклад, так не любите манну кашу чи розсольник. Не виключено, що вам на згадку прийде картинка, як бабуся або мама в пориві бажання за будь-яку ціну накормити своє чадо запихають вам чергову ложку з даним блюдом. Саме це і стало результатом вашої нелюбові до нього. Інколи ми навіть не можемо згадати, чому нам не подобається смак того чи іншого кулінарного шедевра. Можливо, цього не згадають і ваші діти, але вони до кінця своїх днів можуть зберегти неприязнь до каші, якою так наполегливо годували їх у дитинстві.

Давайте спробуємо уникнути таких сумних наслідків батьківської турботи. Якщо дитина нічого не з’їла за обідом, це ще не трагедія, можливо малюк ще не вспів зголодніти, або перехопив щось перед їжею. Не наполягайте на тому, щоб дитина обов’язково поїла. Відсуньте від неї тарілку. На вечерю вона обов’язково все з’їсть.

Багато вчених прийшло до висновку, що не слід насильно годувати малюка, навіть якщо він знаходиться в люльці. Так, якщо прийшов час звичайного годування, а малюк іще й не думає прокидатися, не будіть його. Зачекайте, поки він сам відкриє очі і вимагатиме їжу. В протилежному випадку малюк з просоння почне капризувати і з’їсть набагато менше, ніж звичайно. В результаті, він не зможе ні нормально виспатися, ні отримати необхідну порцію їжі, тому весь день у вас піде на те, щоб заспокоїти капризулю.

Іншими словами, вам слід якомога швидше позбавитися думки , що якщо малюк не стане вчасно з’їдати все те, що лежить перед ним на тарілці – він помре від дистрофії. Цього не станеться. Дитина не така безпомічна й тендітна, як ми думаємо. Якщо вона по справжньому відчує голод – то знайде спосіб попросити у вас поїсти.

Як правило, на другому році життя, дитина, яка раніше з’їдала все, що лежало перед нею на тарілці – стає дуже перебірливою. Це пов’язано перш за все з тим, що для того, щоб зголодніти, дитині потрібно набагато більше часу щоб відчути себе голодним. З іншого боку, дитина починає відчувати себе особистістю, самостійною людиною, у якої є право на свої уподобання і вибір. В цей період смаки малюка можуть змінюватися майже щотижня. Сьогодні він з задоволенням їсть якусь страву, а завтра навіть не дивиться на неї.

Завдання батьків в такій ситуації – зберігати повний спокій і витримку.



Багато дітей, переходячи на більш дорослу їжу починають відмовлятися від молока. Не примушуйте дитину пити його, якщо вона не хоче. Примушуючи – ви тільки виховаєте у дитину відразу до цього продукту на все життя.

Почекайте декілька днів – якщо дитина все одно відмовляється від молока, замініть його чимось рівноцінним. Певно, що дитині добре підійдуть такі продукти як творог, кефір, сир, йогурт. З часом, при вашій правильній поведінці, дитина знову попросить у вас молока, і відразу до цього продукту буде подолано. Те ж саме стосується і інших продуктів. ЯКЩО ДИТИНА АКТИВНО ВІДМОВЛЯЄТЬСЯ ВІД ЯКИХОСЬ СТРАВ – НЕ ЗАСТАВЛЯЙТЕ ЇЇ, ВІЗЬМІТЬ ТАЙМ-АУТ. Через деякий час, скоріш за все, малюк знову повернеться до старих уподобань.

Багато батьків бояться у харчуванні покластися виключно на смаки дітей, вважаючи, що діти недостатньо зрілі, щоб вибрати собі їжу. Це зовсім не так. Як правило, діти добре справляються з цим завданням, і без допомоги дорослих здатні дібрати собі чудовий раціон, який задовольнятиме всі потреби їхнього організму. Діти інтуїтивно точно визначають, які речовини потрібні в даний момент їхньому організму і активно споживають саме ту їжу, яка у великій кількості містить невистачаючі організму речовини.

А тому, шановні батьки, довіряйте своєму малюку! Якщо ваше дитя, в якийсь прийом їжі відмовилося від каші, але з’їло тройну порцію салату, - не робіть з цього трагедії, значить дитині зараз потрібні саме ті речовини, які містяться в салаті. Заради здоров’я дитини, як фізичного, так і психологічного, вам слід переглянути свої погляди на харчування. Відомо, що людина має інтуїтивні знання про те, що їй корисно. Саме тому уважно прислухайтесь до себе і своєї дитини.

Привчайте дитину до того, що як тільки вона наїлася, їжа прибирається до наступного харчування. Не слід докормлювати дитину пізніше, так як ви тільки перебиваєте їй апетит перед наступним кормлінням. Якщо малюк спочатку відмовився від їжі, а потім дуже сильно зголоднів, зробіть наступний прийом їжі трохи раніше. Напевне, що дитина з задоволенням з’їсть все, що ви їй запропонуєте. Якщо дитина знову залишає їжу на тарілці, значить їй з їденого цілком достатньо. Ви ж повністю перегляньте розмір дитячої порції. Можливо, ви насипаєте дитині занадто багато їжі для одного прийому і лише через це у вас виникають проблеми з харчуванням дитини.

З раннього дитинства дайте можливість дитині вибрати раціон харчування і розмір порції для себе. По можливості виключайте продукти не лише безкорисні, а й навіть шкідливі для дитячого організму, особливо у великих кількостях. Тоді ваш малюк без помилок зможе сам скласти собі раціон, і отримувати всі необхідні білки, жири та вуглеводи.
Маніпуляції під час їжі. Як нагодувати дитину, якщо вона не хоче. Проблема як нагодувати дитину, підняти її апетит турбує багатьох батьків. Часто під час годування доводиться використовувати різноманітні ігри, маніпуляції, вмовляння. Тут деякі діти мають сформований сценарій: мама спершу вмовлятиме, потім докорятиме, а далі візьме ложку й сама погодує. Вдаємось до спокою, винахідливості й... змінюємо сценарій (ігри під час їжі подано наприкінці).

Намагайтеся не годувати дітей, які вміють і вже за віком мають їсти самі. Іноді ми, поспішаючи, таким чином економимо час, намагаючись прискорити саме дійство, іноді бережемо свої зусилля та чистоту столу, кухні, одягу. Але в той же час, годуючи вже практично самостійних дітей, ми закріплюємо в їхній підсвідомості роль: «ти маленький, а маленьким бути вигідно», гальмуємо розвиток моторики й не даємо сформуватися потрібним міжпівкульним зв'язкам — тобто заважаємо гармонійному розвитку мозку.

Під час маніпуляції «Хочу — не хочу. Буду це; ні, не це» застосуйте ще один прихований хід — вибір без вибору: «Ти будеш яйце чи вівсянку? Кашу з маслом чи сиром?» Також обумовте заздалегідь меню й намагайтеся бути послідовними. Якщо вже оголосили: «Є тільки це», — дотримуйтеся свого батьківського слова.

Батькам на замітку:

помаранчевий і жовтий кольори пришвидшують обмінні процеси й збуджують апетит;

• якщо малюк бере ложку лівою рукою, поспостерігайте (шульга — це норма). Провідна рука буде визначена тільки до чотирьох років. За можливості, учіть їсти й правою, і лівою ручкою;

• під час хвороби дитині корисніше поспати, ніж поїсти;

• дитина-одинак звикла, що весь світ для неї, не потрібно ні з ким ділити їжу, іграшки, увагу. Щоб у майбутньому дружина або чоловік не дорікали в егоїзмі, учіть ділитися цукерками й піклуватися про інших;

• коли малюк намагається поділитися, не говоріть: «Ні, залиш собі». Адже наступного разу може й не запропонувати, думаючи «Усе одно відмовляться».

Ігри під час їди:

•навіщо їсти? Як навіщо? Машинки заправляються бензином — і ми на заправці. А налийте-но мені повний бак супу!

•гра «Їмо ознаки». Придумайте різні ознаки продуктам, що починаються із певної літери. Наприклад, у супі бачимо картоплю. Перша буква «к» — «краса». Морква — «м» — «мудрість», броколі — «б» — багатство. Діти радіють, шукають,дізнаються нові властивості... та їдять;

•зробіть страву красивою — їсти приємно, коли на тарілці щось «надзвичайне». Наприклад, викладіть із сухих продуктів мандали, візерунки, У каші-пюре можна провести ложкою сліди машин, тракторів, танків, намалювати літери (заодно й алфавіт вивчити);

•запропонуйте погодувати маму-бабусю-няню. І дитя відчуває себе дорослим (розвивається інстинкт піклування й моторика);

•покладіть на дно тарілки їстівний сюрприз, який можна буде розгледіти, коли відкриється денце;

•дітям, які небагато їдять, запропонуйте гру в ресторан (напишіть разом меню, накрийте стіл...);

• купіть нову тарілочку з малюнком на дні й виделку. Або різні в наборі, щоб дитина могла відгадувати, а що ж там під їжею сьогодні.
Як запобігти харчовим отруєнням
Щоб запобігти інфекційним захворюванням та харчовим отруєнням, дотримуйтесь таких простих правил:
- Ретельно мийте усі овочі і фрукти перед тим, як подавати до столу сирими.
- Прищеплюйте дитині любов до чистоти. Привчайте її мити руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету, повернення з прогулянки.
- Мийте руки з милом перед приготуванням їжі.
- Не зберігайте разом продукти, що їдять сирими, і ті, що підлягають кулінарній обробці.
- Ніколи не кладіть бутерброди, пиріжки, сир, ковбасу, печиво у пакет, де побували овочі, фрукти, ягоди чи яйця, навіть якщо цей пакет здається абсолютно чистим.
- Дбайте про те, щоб їжа для дитини була щойно приготованою, свіжою. Не готуйте їжу «із запасом».
- Не купуйте продукти, якщо не впевнені у їхній якості, з простроченими термінами зберігання, пошкодженою упаковкою. Дотримуйтесь умов та строків зберігання продукту, зазначених на його упаковці.
- Не купуйте продукти харчування на стихійних базарах. Ви маєте право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продуктів.
- Не вживайте незнайомі гриби, ягоди, трави. Смертельно небезпечними можуть бути старі або зіпсовані гриби. Не готуйте страви з грибів дітям.
- Не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують зберігання у холоді).
- Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, незнайомих підземних джерел тощо.
Режим харчування дитини вдома
Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування передбачає суворе дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.
Привчайте дитину:
- перед прийомом їжі обов'язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником, самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;
- під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись;
- після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.
Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та часи прийому їжі.
Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі. Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним. Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки, розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі:
- привчати розуміти призначення й основні якості предметів побуту, називати їх (тарілка велика, маленька, глибока, мілка тощо), вчити розуміти і називати дії з предметами (з чашки п'ють, ложкою їдять тощо);
- виховувати слухняність, пошану до дорослих;
- заохочувати висловлювати прохання;
- навчати словам ввічливості.
Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою. Свіжі овочі та фрукти перед вживанням обдавайте окропом для знищення патогенних мікроорганізмів.
У разі епідемії гострих кишкових інфекцій чи грипу обов'язково дотримуйтеся порад санітарно-епідеміологічних станцій.

Кiлькiсть переглядiв: 234

Коментарi